background

Başparmak Tendonlarının Sıkışması (De Quervain Hastalığı)

Ellerimizde parmaklarımızın tendonları (kirişleri) bazı tünellerden geçerler. Başparmak hizasında el bileğinde bir tünel içinde başparmağın kaldırma ve yana açma tendonları bulunur.

Normalde bu tünel içinde rahatça kayarak hareket eden tendonlar farklı nedenlerle şişerek veya kalınlaşarak bu kanalda sıkışmaları ile De Quervain hastalığı ortaya çıkar. El bileğinde önemli bir ağrı, hassasiyet, başparmak hareketlerinde özellikle  de başparmağın avuç içine alınmasında zorluk ve ağrı artışı ile kendini gösterir. Çok farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Sıklıkla zorlayıcı hareketler sonrasında görülür. Vucütta ödemin arttığı durumlarda bu hastalığa yatkınlık artar. (Örn. hamilelik ve sonrası)

Tedavisinde hastalığın süreci önemlidir. Erken tanılı hastalara  tıbbi tedavi, el bileği ve başparmak hareketlerini kısıtlıyan splintler (el bileklikleri) önerilir. Böylece tendonlardaki ödem ve reaksiyon istirahat ettirilerek yatıştırılmaya çalışılır. Bazı seçilmiş hastalarda tendonlarda lokal doku reaksiyonunu çözmek, ödemi azaltmak için tünel içine lokal enjeksiyon yapılabilir.

Geç evredeki, tıbbi tedaviye yanıt alınmayan hastalarda tedavi cerrahidir. El cerrahı cerrahi kararını yakınma süresi, muayene bulguları ve günlük kullanma zorluklarıyla hasta ile birlikte vermelidir. Küçük bir kesi ile tünel içindeki tendonlar gevşetilir. Sıkışma giderilir. Cerrahi sırasında tendonların gevşetilmesi. Küçük ameliyat kesisini kapatılmış hali) Cerrahi lokal anestezi ile yapılan günübirlik bir cerrahi girişimdir. Cerrahide önemli nokta kirişlerin tümünün gevşetilmesi ve bunun dokuları travmatize edilmeden yapılmasıdır. Dokuların travmatize olması bu bölgeden geçen duyu sinirlerinin etkilenmesi ameliyat sonrası sıkıntılar yaratabilir.

Ameliyat sonrası hastalara kirişlerin yapışmaması ve rahat hareket edebilmesi için tolere edebildikleri en kısa sürede hareket başlanır. 15 günlük bir yara iyileşim süreci vardır. 1. ayda El Cerrahının kontrolü gerekir. İyi bir cerrahi teknikle tedavi başarısı çok yüksek olan, nüks ve/veya komplikasyonu nadir olan bir El Cerrahisi girişimidir.


banner

Randevu Talep Formu

Lütfen Tüm Formu Eksiksiz Doldurup Gönderiniz...
Randevunuz için sizinle irtibata geçilecektir.